Чому щука нереститься першою?


Щука вважається найпоширенішим в Україні хижаком серед риб. Це неймовірно чудова та смачна риба, яку прагне зловити як риболов - початківець, так і досвідчений рибак. Але для того, щоб риболовля на щуку була успішною, потрібно знати не лише про її поведінку та спосіб життя, а й особливості нересту.
 
Щука тримається переважно у водах з тихим плином: річках, ставках, озерах, в яких береги порослі травою та очеретом. Найбільші особини тримаються на глибині, дрібні та середні – надають перевагу неглибоким трав’янистим місцям, де і підстерігають здобич.
 
Нерест щуки – це щось дивовижне, оскільки починається він дуже рано та проходить дещо інакше, ніж в інших риб. Нерест щуки починається при температурі води від 4 до 6 °С, що припадає приблизно на кінець березня - початок квітня. В залежності від регіону, строки можуть коливатися. Розпал нересту починається, коли температура води досягає 7-13 °С. Іноді, якщо зима затяжна, щука може метати ікру під льодом.
 
Це явище має груповий характер,- в кожній  групі лише одна самка, яку супроводжує кілька самців (до 5 особин). Зазвичай такі групи рухаються повільно, продовжуючи полювати. Це єдиний період, коли щука полює зграями, що деколи буває досить вигідним для рибаків. В період нересту поблизу водойм можна почути гучні сплески води. Для такої мети щука обирає мілину, іноді настільки мілку, що черевом треться по дну, а спина виглядає з води. В такий період вона втрачає свою обережність і може пропливати біля самих ніг людини, яка знаходиться у воді. Часто в пошуках найзручніших місць цей хижак піднімається на десятки кілометрів вгору по течії, запливає в неглибокі річки та струмки, або знаходить затоки зі спокійною течією.
 
Спочатку нерестяться молоді (трьохрічні) щучки, потім на нерест ідуть все більш великі щуки і увінчується період нересту ікрометом найбільших особин. У безвітряну погоду ікрометання відбувається інтенсивно протягом усієї доби. А от під час сильного вітру щука ховається в тих місцях, які добре захищенні від хвиль. Ікру самка відкладає на рослинність, що росте на мілководді на дні водойми, а у разі її відсутності – на саме дно.
 
Ікра щуки має жовто–зелений колір, що дозволяє їй добре маскуватись серед минулорічної рослинності і не стати легкою здобиччю інших риб. Ікринки чималого розміру до 3 мм в діаметрі. Розвиваються вони доволі стрімко, часто мальок з’являється на світ вже через тиждень після ікрометання та досягає розмірів до 7 мм. Після розсмоктування жовткового мішечка мальки починають харчуватись різними дрібними організмами, які мешкають у водоймі. Зазвичай це різноманітні личинки комах, мотиль, трубочники та багато іншого. Вже через місяць маленькі щучки починають поїдати мальків інших риб. До моменту їх масової появи молодь щуки вже досягає значних розмірів і переходить на хиже харчування. Взагалі щука розвивається досить швидко і вже в 3х-річному віці має вагу від 1 до 1,5 кг. Спочатку самки з самцями ростуть з однаковою швидкістю, проте поступово ріст самок стає швидшим.
 
Ранній нерест щуки має неабияке значення для безпечного розвитку її ікри та молоді, оскільки припадає на період, коли хижаків ще немає або вони знаходяться в малорухливому стані. Проте, в багатьох водоймах чисельність щуки зменшується. Основними причинами цього являється перелов, погіршення екологічного стану водойм та особливої шкоди завдає браконьєрський вилов в період нересту, оскільки, використовуються для цього заборонені знаряддя лову.
 
Саме тому, рибоохорона звертає увагу всіх охочих до лову цього хижака в період нересту, що відповідно до абзацу 1 пункту 3.15. Правил любительського і спортивного рибальства забороняється лов водних біоресурсів із застосуванням вибухових і отруйних речовин, електроструму, колючих знарядь лову, вогнепальної та пневматичної зброї (за винятком гарпунних рушниць для підводного полювання), промислових та інших знарядь лову, виготовлених із сіткоснастевих чи інших матеріалів усіх видів і найменувань, а також способом багріння, спорудження гаток, запруд та спускання води з рибогосподарських водойм.
 
За таке правопорушення ст. 85 ч. 4 КУпАП передбачено штраф до 680 грн. Крім того, порушнику доведеться відшкодувати збитки, нанесені природі, в розмірі 340 грн. за кожну незаконно добуту щуку.
Комментировать
Комментировать
Надоела реклама?
Поддержите DIRTY — активируйте Ваш золотой аккаунт!